Ugyan úgy a kis kedvencünk is lehet beteg mint mi emberek.Csak ők nem tudnak beszélni,és nem tudják a tudtunkra juttatni,ezért fontos a rendszeres orvosi vizsgálat.És persze az oda figyelés,hisz ismerjük kedvencünket és tudjuk mikor nem úgy nyávog ahogy kéne.Gyakori náluk a vírusos és az élősködök által okozott betegségek.(Bolha,rühesség,kullancs,veszettség,angolkór,agyhártyagyulladás.)De ezek rendszeres oda figyeléssel elkerülhetők.
Betegségek amik vannak,de lehet nem ismerünk
Macska leukémia:Vérrel,nyállal és nemi úton terjedő vírusos betegség,melynek hosszú a lappangási idő.Ha az anyaállat fertőzött, az utódok is hordozni fogják. A tünetek sokfélék lehetnek,például különböző vérzések,hányás,hasmenés és nyirokcsomó megduzzadása,ritkább esetben daganatok.Csökken az immunrendszer erőssége előrehaladott állapotban gyakran másodlagos betegségek jelennek meg.Gyógyíthatatlan,megfelelő védekezés ellene a megelőzés,illetve rendszeres oltás.
Az immunhiány-betegség,azaz a macska-AIDS (FIV) a leukózishoz hasonló,tüneteiben,a terjedés módjában azonos betegség,főleg a verekedő kandúrok karmolásaival kerül egyik egyedből a másikba.Gyógyíthatatlan,a tünetek gyakran évek múltán,öregebb korban vagy más betegségek folyamán jelentkeznek.
A fertőző hashártyagyulladást (feline infectious peritonitis,FIP) szintén vírus okozta, emberre veszélytelen.Két fajtája létezik,a nedves változatnál a kór előrehaladtával a hasüregben folyadék gyűlik fel.A száraz változatnál ez a tünet nem jelentkezik,helyette szem-és idegi betegségek figyelhetőek meg.Általános az étvágytalanság,hasmenés és a súlyvesztés.A FIP az esetek 95%-ában halálos.
Az Aujeszki-féle betegség a sertés húsának nyersen való adása után alakulhat ki.Tünetei a veszettséghez hasonlóak,innen kapta korábbi nevét, az álveszettséget.Könnyen terjed egyik macskáról a másikra,ezért a fertőzött példányt el kell különíteni a többiektől. Lappangási ideje nagyon rövid,csupán néhány nap.Gyógyíthatatlan,megelőzni csak a táplálékként adott hús megfőzésével lehet.
|