A macska hangulatáról nagyon sokat elárulnak a fülei, amelyek 180°-kal elfordíthatók, teljesen fejhez simíthatok, akár külön-külön is. Egy elégedett macska nyugodt tartásban ül, füleit kicsit lekonyítva előrefordítja. Az előrenéző, de kissé hegyezett fülek teljes éberséget és összpontosított figyelmet jelentenek. Ha a fülek megremegnek, többnyire azt fejezik ki, hogy macskánkat valami nyugtalanítja. Ha veszélyben érzi magát az állat, a füleit a fejéhez lapítja - egyrészt, hogy védje magát, másrészt, hogy kisebbnek, észrevétlenebbnek tűnjön. Amikor lelapul, fejét enyhén lehajtja és minden érzékszerve teljes riadókészültségben van, akkor bármikor készen áll arra, hogy elmeneküljön. Ha továbbra is fenyegetve érzi magát, akkor még jobban a fejéhez préseli a füleit és fújtat, hogy sziszegésével elriassza a látogatót.
A harcra kész macska hátraszegi a füleit. Ha ehhez még a pupilláját is kitágítja és további fenyegető gesztust tesz, azt juttatja kifejezésre, hogy már nem védekezésre, hanem támadásra van beállva.Ha az emberek hosszas szemkontaktust keresnek, az többnyire érdeklődésre vagy barátságra utal. A macskák ezt agresszív magatartásként élik meg, tekintetükkel gyakran kemény harcokat vívnak meg. Minden macska próbálja ilyenkor fenyegető nézésével legyőzni a másikat, és a saját akaratát rákényszeríteni.A macskák néha üres tekintettel, révetegen néznek a világba. Feltehető, hogy ilyenkor azzal vannak elfoglalva, hogy a látókörükbe kerülő rengeteg információt feldolgozzák, anélkül hogy eközben valami konkrét dologra koncentráljanak. Ha elengedik magukat, félig lehunyják a szemüket, és álmosan pislognak egyet - megnyugtató gesztus gyanánt.
A pupilla nagysága általában a fényviszonyoktól függ - de befo-
lyásolhatják hangulati tényezők is. Nappali fénynél a pupilla egészen keskeny. A belső elválasztású hormonok, mint az adrenalin, fényes nappal is előidézhetnek pupillatágulást. Főleg akkor választódnak ki, ha a macska izgalmi állapotban van. Ugyanakkor az is előfordul, hogy egy dühös, harcra elszánt macska pupillája keskeny résre szűkül ösz-sze. Pusztán csak pupillareflexek alapján tehát nem mindig lehet egyértelműen következtetni a macska kedély állapotára, érdemes más jelekre hagyatkozni.
A bajusz állása is mond valamit a macska állapotáról. Éppúgy, mint a füleket, ezt is előrehajlítja, ha valamit érdekesnek talál. Ha úgy érzi, veszély leselkedik rá, megpróbálja összehúzni magát, hogy elkerülje az összetűzést. Ekkor a bajuszát is az arcához szorítja.
A macskát nemcsak az egyensúlyozásban segíti a farka, változó pózban más-más mondandót közöl vele. Köszönés gyanánt függőlegesen felemeli. Ha jobbra-balra erősen csapkodja, valószínűleg idegen hatolt be éppen a területére. Ha fél vagy izgatott, még fel is borzolja a szőrét, így a kétszer akkorának tűnő nagysággal tekintélyt parancsol magának.
|