A macskák szemszögéből nézve nincsenek kizáró megkötések. Az, hogy hány fajtabélivel érzi még jól magát, ez magától az egyes állattól, eddigi életétől és jellemzőitől függ. Egy biztos: a macskák mindig is maguknak vadásznak, nincsenek másra utalva.
Az, aki több macskát szeretne egyszerre, legjobb, ha két kis kölyökmacskával kezdi. Ők még fiatalok, könnyebben össze tudnak szokni. Egyiküknek sincs még kialakított területe, így új birodalmukat probléma nélkül fel tudják osztani egymás közt. Idősebb állatok esetében több mint valószínű, súrlódásokhoz vezetnének a területviták. Mindez persze függ a macskák életkorától, nemétől és a rendelkezésre álló területtől. Igen fontos, hogy az állatokat helyesen mutassuk be egymásnak
Akinek már van macskája, gondoljon mindig arra, hogy ő akart egy új lakótársat, nem fordítva. Ha mindenképpen második macskát szeretnénk, a legjobb, ha egy kis-cicára gondolunk. A felnőtt macska ugyanis inkább ezt fogadná el. A rivalizálás elkerülése végett mindig más nemű állatot válasszunk. Ez esetben természetesen mindkét állatot ivartalanítani kell.
Ha valaki már fajtatiszta macska mellett döntött, amelyek köztudottan sokkal több törődést igényelnek, amire az illetőnek sajnos napi,olykor esti elfoglaltsága miatt nincs módja, ajánlatos másik állatot is szerezni az első mellé, ez esetben az állatok társaságot biztosítanak egymásnak.
Akinek nincs módja macskáját kiengedni a szabadba, nagyobb változatosságot teremthet cicájának azzal, hogy játszótársat szerez neki. Erre viszont az elején kell gondolni, mert a házimacska a már kialakult területbirtokló szokásaival drámaian él meg minden változtatást.
Milyen neműt válasszunk? Amennyiben még nincs a házunkban macska, nem jelent megkötést a nemek kiválasztása, feltéve, ha az állat sterilizálva van. Hímek és sienyek viselkedése ez esetben íjdnem azonos. Ha egyszerre két I mellett döntünk, ajánlatos két ionböző neműt választanunk. Ilymdon meg lehet előzni az esetleges; későbbi rivalizálásokat. Ebben esetben viszont az állatokat menüi kasztrálni kell, mielőtt rileg érettek lesznek.
Felnőtt macskát bármikor szerezhet az ember állatgondozókon keresztül vagy magánúton. A kölyök-macskák többsége viszont tavasszal és nyáron születik.
A kezdeti időkben elegendő időt kell szánni arra, hogy az új családtag beilleszkedése zökkenőmentes legyen, főleg, ha kiscicákról van szó. Nekik nemcsak az új környezetüket kell megszokniuk, hanem azzal is szembesülniük kell, hogy először vannak anyjuktól távol.
A szeretetteljes beszéd megnyugtatja az állatot. Legalább egy hetet kell szánni arra, hogy az új kiscicával meghitt barátságot kössünk. Ha még nem szobatiszta, a macskavécé használatát is meg kell tanulnia.Az elején kerülni kell minden bonyodalmat. Még egy közeli utazást is el kell napolni, ha annak az időpontja nem sokkal a macskaszerzés utánra esik. Nem szerencsés röviddel karácsony előtt se macskát vinni a házba. Az ünnepi készülődés zűrzavara csak feleslegesen nyomasztaná az állatot. A gyerekszülés is hasonló meggondolásra ösztönöz. Nem biztos, hogy a baba mellett oda tudunk figyelni az új kiscicára.
|