Lehetőleg az anyjukkal együtt nézzük meg a kiscicákat, alkatuk meghatározza a kicsikét is. A kiválasztandó kismacska legyen éber és eleven, látszódjon, hogy képes kapcsolatfelvételre testvérkéivel, de az emberrel is. Arra is figyeljünk, hogyan reagál a zajokra és az előre nem látható történésekre. Magabiztos-e? Engedi-e magát megsimogatni, vagy visszariad, ha az ember meg akarja fogni. Semmiképpen nem szabad szánalomból választani olyan cicát, amelyik egy sarokban gubbaszt, mert az vagy túlzottan félénk, vagy beteg. Soha ne a legcsenevészebb, legjámborabb macskát válasszuk az alomból. Egy felnőtt macska jellegét könnyebb megítélni, mint egy kiscicáét. Gondoljunk arra, hogy a macskát mindig befolyásolja a környezete. Amennyiben barátoktól vagy más családtól szeretnénk cicát átvenni, ott kell egyszer körülnézni. Ha az állatmenhelynél maradunk, figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az állatok ott viszont esetleg nagyobb stressznek vannak kitéve, és ezért nem a legjobb oldalukról mutatkoznak be. Ha a menedékhely túl zsúfolt és túl sok macska él együtt kis helyen, nő az állatok agresszivitása. A macskák magukban szeretnek élni, egy szűk helyen csendes zugot keresnek, ahová elvonulhatnak.
Egy jól szervezett állatmenhelyen kis csoportokban élnek az állatok. Minden macskának elegendő tér áll rendelkezésére, ahonnan természetes módon tud kapcsolatba kerülni azokkal, akik érdeklik. Csak ilyen körülmények között lehet lemérni, mennyire barátságos és szelíd a cica valójában. Fontos szerepet játszik emellett a származás. Voltak-e a múltban viselkedészavarai? Miért került a macska menhelyre? Persze minden kérdésre nem lehet választ találni. Rendes állatmenhelyek visszaveszik a macskát, ha nem tudna kijönni az új gazdájával.
Egészséges az állat? A kiszemelt macska mellett vagy ellene szóló döntést természetesen nagyban befolyásolja egészségi állapota. Ajánlatos megkérdezni az előző tulajdonostól vagy állatgondozótól, milyen oltásokat kapott az állat, átesett-e féregtelenítő kúrán stb. Csak erre alapozva lehet a további kezeléseket folytatni.
Beteg cica befogadása nemcsak szomorú tapasztalatot jelent, hanem bizonyos esetekben egy csomó pénzbe is kerülhet. Még akkor is tanácsos alaposan megfontolni a döntést, ha az ember mindenáron aznap már haza akarja vinni az alomból kiszemelt kiscicát.Fontosak Jó benyomást kelt a cicus? Fénylik a szőre? Tiszták a szemei? Amennyiben valami rendellenességet tapasztalunk, célirányosan rá Kell kérdezni, és biztonságból még állatorvosnak is meg kell mutatni a kis állatot.
A szemeket, a füleket, a szájat és az orrot alaposan ellenőrizni kell. Sem váladék, sem látható sérülés nem lehet bennük. A szemek tiszták legyenek, a harmadik szemhéj nem fedheti a szénáét. Az állat szőrének fénylenie kell, I kopasz foltok és korpás bőr nem I jel. A fülek tisztasága is fontos a fülzsír azt is jelentheti, hogy a macskának fülatkái vannak. Tanácsos bepillantani a cica szájába is: fogínyének rózsaszínűnek kell lennie, a fogai fehéren csillogjanak, a lehelete nem lehet bűzös. Ha idősebb macskára esik a választás, esetleg kezeltetni is kell a fogakat (fog-kő ellen). Komolyabb betegségeket természetesen csak állatorvos tud megállapítani, de laikusként is felfigyelhetünk néhány olyan tünetre,amely betegség jele lehet. A macska nem szuszoghat és tüsszenthet, lélegzete szabályos legyen, nem pedig hörgő és sípoló. A fenekénél nem szabad hasmenésre utaló nyomokat találni, mint a bepiszkolt bunda és a kipirosodott bőr. A cica tudjon biztosan járni, járás közben ne botladozzon vagy sántikáljon.
Ha a választás teljes megelégedettséggel zárult mind az alkati jellegzetességet, mind az egészséget illetően, akkor már gyakorlatilag semmi nem állhat a hazavitel útjában. A macskatenyésztőnél viszont valószínűleg előleget kell letenni, mert a kiscica csak abban az esetben vihető el, ha már elég idős hozzá.
|