Egy új kismacska legkorábban az oltások után egy héttel mehet ki a szabadba. A felnőtt macskáknak is a házon belül kell maradniuk néhány hétig, amíg meg nem szokják új környezetüket. Mindkét esetben, de még egy egyszerű szobacica befogadásánál is macskavécéről kell gondoskodnunk. Különböző variációkat találunk, a hozzá tartozó alom is sokféle. Kezdetben ajánlatos olyat beszerezni, amilyenhez az állat azelőtt hozzá volt szokva. Később az alom tetszés szerint cserélhető.
Macskavécé és alom igen változatos kivitelben kaphatók, kezdve az egyszerű, nyitott, műanyag alomtáltól egészen az olyan model-lig, amelynek a tetejébe szagelszívó szénszűrő van beépítve. A macskák leginkább a 2,5 cm-es alomréteget kedvelik. A tálca azért legyen elég mély ahhoz, hogy ne szóródjon ki a tartalma. Az, hogy milyen legyen a kivitele, attól is függ, meddig fogja azt a macska használni. Átmeneti használatra megfelel a legegyszerűbb és legolcsóbb kivitelű műanyag tál is. Általában viszont érdemes egy masszívabb, zárt formájú változatot vásárolni, amely az állatnak bizonyos magánszférát képes teremteni. Ezenkívül a zártabb macskavécék a kellemetlen szagot is jobban visz-szatartják.
A macskaalom alapja többnyire agyag vagy fa. Néha illatosítót is kevernek hozzá, amely a szagot elfedi. Ezek viszont sokszor olyan átható illatúak, hogy a macskákat elriasztják.Célszerű gyakran tisztítani a macskavécét. Van, aki újságpapírral béleli ki a macskavécét. Erről mindenkit le kell beszélni.A festék leoldódik a papírról, a macska pedig a talpán széthurcolja az egész lakásban, vagy lenyalja, ami az egészségére káros. Ráadásul rászokhat a macska arra, hogy a lakásban található újságokat is toalettnek használja.
A macskavécét olyan nyugodt helyen állítsuk fel, ahol a cica zavartalanul elvégezheti a dolgát, semmiképp nem a hálóhelye vagy az etetőhelye közelében. Arra is ügyelni kell, hogy kutyák és kisgyerekek se zavarjanak. Ha több macska él egy lakásban, akkor legfeljebb ketten használjanak egyet. Az elején elég két-három naponként felszínes tisztítást végezni, azaz szűrőlapáttal eltávolítani az ürüléket, az a fontos, hogy a maradék szag-jelzés visszahívja az állatot. Ha több macska él a lakásban, nyilvánvalóan gyakrabban kell takarítani.
Az alapos tisztításhoz forró vízre és fertőtlenítőszerre van szükség. Bizonyos vegyszerekre, különösen a fenolra a macskák érzékenyen reagálnak. Minden olyan szert, amely a vízben zavarossá válik, kerülni kell. Kövessük mindig a gyártó cég utasítását az adagolásra vonatkozóan, mert ha nagyobb koncentrációban használjuk ezeket a szereket, akkor veszélyesek lehetnek.
Szobatisztaságra nevelés A macskatulajdonosok gyakran büszkék arra, milyen jól sikerült kedvencüket szobatisztaságra szoktatniuk. Ezt a munkát valójában már a cicamama elvégezte. Az utánzásnak és annak a velük született ösztönüknek köszönhetően, hogy elföldelik az ürüléküket, hamar megtanulják a macskavécé használatát. Ha az új kiscicát rátesszük a macskavécére, és a kis lábacskájával simítunk egyet az almon, gyorsan felfogja, mit akarunk tőle. Ezt az eljárást többször is meg kell ismételni, különösen akkor, ha evett vagy aludt. Ha mégis „baleset" történne, fel kell törölni egy kendővel, és azt szagemlékeztető gyanánt az alomra kell tenni. Így elő tudjuk idézni azt az asszociációt, amit szeretnénk. Semmi esetre sem szabad a macskát rossz viselkedése miatt megbüntetni - egyszerűen megint elölről kell kezdeni a szoktatást, és dicsérni, ha megértette, mit várunk el tőle.
Ha a jövőben majd kint kell elvégeznie a dolgát, akkor fokozatosan keverjünk földet az alomba, és a toalettet közelítsük lassan az ajtó felé. Mihelyt kimehet a kiscica a kertbe, lazítsunk fel neki egy kis földet. Erre szórjunk egy keveset az alomból, ezzel kapcsolatot teremthetünk a helvek között.
|