Nem is olyan régen még minden macska napja egy részét a szabadban töltötte, azért, hogy vadásszon, a területét bejárja és a dolgát végezze. Miután feltalálták a macskaalmot, kizárólag lakáson belül is tarthatók macskák. Sokak számára mégis természetes, hogy a szabadba is kiengedjék kedvenceiket, hogy aktív, változatos életet biztosítsanak nekik.
Mihelyt egy kiscica vagy egy felnőtt macska elhagyhatja a lakást, sok macskatulajdonos csapóajtót szerel fel, amely nagyon jó megoldás embernek, állatnak egyaránt. Ha a
macskatulajdonos olyan környéken lakik, ahol sok macska él, és biztosítani szeretné, hogy a macskabejárót csak a saját macskája használja, akkor ajánlani tudunk mágneszárral, illetve elektromos zárral ellátott csapóajtót. Ennek a nyitókulcsa a macska nyakörvén függ. Abban az esetben amikor az állat közeledik, az ajtó kinyílik.
A macskát mindenesetre először hozzá kell szoktatni a csapóajtó használatához. Ha már van más macska is a házban, az új kiscica egyszerűen utánozni kezdi az öregebbet, és nagyon hamar megtanulja a csapóajtó használatát. Ellenkező esetben először egy ceruzával vagy ragasztószalaggal nyitott állásban támasszuk ki a lengőajtót, hogy a macska akadály nélkül átmehessen rajta. Ezt követően valamilyen játékszerrel, étellel vagy dicsérettel próbáljuk a másik oldalról addig csalogatni, amíg átmerészkedik a nyíláson. Aztán félig leengedett állásba tegyük a csapóajtót, hogy még át tudja magát a cica alatta préselni, de érezze, hogy a retesz súrolja a hátát. Miután megértette a cica a rendszer működését, zárhatjuk teljesen a csapóajtót, mert innen kezdve már maga is ki tudja nyitni. A betanulási idő alatt arra kell ügyelnünk, hogy ne ijedjen meg a cica -, mert akkor lehet, hogy egész életében kerülni : íia.
Sok macskatulajdonos nem engedi ki a macskáját éjszaka vagy a csúcsforgalom idején. Ha mégis kiengedik, kapjon fényvisszatük-röző nyakpántot, hogy jobban fel lehessen ismerni.
A macskát feltétlenül be kell oltani minden fertőző betegség ellen. Féregtelenítő kúrát és bolhairtást rendszeresen kell végezni. Sokan ivartala-nítják macskájukat: a kandúrok ezáltal orthonülőbbek lesznek és kevesebbet harcolnak, a nőstények elkerülik a teherbeesés és a szülés kockázatát. Az idejekorán elvégzett műtét csökkenti annak a valószínűségét, hogy az állat rákban betegedik meg.
Egyre nő azoknak a száma, akik macskájukat kizárólag csak a lakásban tartják. Vannak olyan macskák, amelyek ezzel meg vannak elégedve, mások kevésbé. Mindenesetre mérlegelni kell ennek az előnyeit és hátrányait.A lakásban élő macskák rendszerint tovább élnek és egészségesebbek, mint azok, amelyek ki is szoktak menni - ez esetben gondoskodni kell a mozgásról és kikapcsolódásról.Ha kimehetnek a szabadba, sok veszélynek vannak kitéve, de a lakásban tartásnak is megvannak a maga hátrányai: Viselkedészavarok: a macska születésétől fogva vadász. Ha csak a házon belül lehet, frusztráció és unalom lép fel nála. A fröcskölés és a bútorkarmolás is ezek következményei.
Mozgáshiány miatt jelentkező túlsúly és az azzal összefüggő orvosi problémák.
Túlérzékenység minden apró, a kis területen (házon belüli) végzett változtatással szemben, valamint emberek, tárgyak elfogadására való alkalmatlanság.A gazdától való nagyobb függés túlzott érzelmi kötéssel járhat. Nehézségek a kis terület miatt új macska befogadásánál.Az a kényszerhelyzet, hogy minden ajtót, ablakot zárva kell tartani. Pénz- és időráfordítás a biztonsági intézkedések érdekében.Megnő annak a kockázata, hogy a macska unalmában valami kárt okoz a házban, illetve egyéb veszélyforrások.
Akinek van kertje, és biztonságos környezetben nagyobb mozgásteret szeretne macskájának nyújtani, úgy, hogy az állat ne legyen bezárva a lakásba, gondolhat macskakifutóra. Ahhoz, hogy ne hagyhassa el a cica a kertet vagy annak egy részét, egy 1,80 méteres fa- vagy drótkerítést kell emelni, amely a tetején 50 cm-re benyúlik a terület fölé vízszintesen.
A kinyúló bokrokat vissza kell metszeni, a nagy fákat úgynevezett macskaöwel kell biztosítani. A kellemetlenségek elkerülése érdekében meg kell egyezni a szomszédokkal is, és a hatóságoknál is érdemes érdeklődni az előírásokról.
Néhány macskatulajdonos megtanítja a macskáját a póráz viselésére, és akkor sétáltatni tudja kedvencét. Ennek sikere attól függ, milyen a macska temperamentuma, valamint attól is, mennyi időt tud a betanításra áldozni az ember.
|