A macskák aktív vadászok, és vadászterületre van szüksé-, gük: őseik is csak így voltak képesek a túlélésre. Mindmáig a vadászat határozza meg viselkedésmódjukat. A vadon élő macskák naponta tízszer vesznek magukhoz egérnyi mennyiségű táplálékot. Ehhez legalább harmincszor kell vadászattal próbálkozniuk. Még az ivartala-nított házimacskák is vadásznak, holott őket rendszeresen etetik. Minden állat védi a saját vadászterületét, legyen az bármilyen kicsi. A lakásban tartott macskák is tele vannak energiával és tettvággyal,még a legkényelmesebbek is, akik a nap nagy részét átalusszák, rá vannak utalva egy kis mozgásra. Az, hogy mennyire érzi jól magát egy lakásban tartott macska, nagyban függ az alkati tulajdonságaitól. Vannak olyan macskák, amelyek jól érzik magukat házon belül, mások viszont sohase tudják megszokni a bezártságot, és viselkedészavarokkal küszködnek.
Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, mire van egy macskának szüksége . Csak azután lehet őket saját igényeiknek megfelelően kezelni. Bár ha az ember elegendő mozgást és változatos programot biztosít kedvencének, akkor a macska a négy fal között is jól fogja érezni magát.
A házimacskáknak változatosságra van szükségük. Életritmusuk többnyire a gazdájukhoz igazodik: akkor alszanak, ha az nincs otthon, hazatérésekor pedig rögtön felélénkülnek. Rendkívül fontos, hogy a cica megfelelő ösztönzést kapjon. Egy új játék, amely testi és szellemi aktivitásra sarkallja az állatot, fontos tényező lehet. Néhány macskafajtát, például a sziámit és a burmát meg lehet tanítani arra, hogy bizonyos körülmények között tárgyakat odavigyenek a gazdájuknak - vagy talán ők veszik rá az embert arra, hogy dobjon valamit, mert játszani szeretnének? Ily módon akár órákig lehet velük foglalkozni.
Jó, ha mindenki tudja, milyen megrázó változást jelent a cica életében az, ha gazdáját nélkülöznie kell. Ha nagyon kötődik hozzá, magányosnak fogja érezni magát, miután becsukta maga mögött az ajtót. Ebben az esetben talán enyhíti a bánatot, ha nem hirtelen történik a szakítás. Egy darabig figyelmen kívül kell hagyni a cicát, mielőtt távozunk otthonról.
Ha egy állatot nagyon megvisel az adott helyzet, a maga módján reagál rá: azaz állandó fröcskölésre, bútorkarmolásra és kényszermosakodásra lehet számítani. Vannak olyan állatok is, amelyek nagyon érzékenyen reagálnak az új látogatókra, kutyákra vagy új bútorra. Kevesebb probléma lép fel, ha már kiscicakorában több embert ismert meg és sok váratlan helyzetnek volt kitéve.
Minden macskának kell valami, amin élesítheti a karmát - e célra tökéletesen megfelel egy faág vagy egy fatörzsdarab. Különben a kereskedelemben is kapható speciális karomélesítő fa.
Bár a macskák húsevők, szeretnek füvet vagy gyógynövényeket rágcsálni. Ezek segítségével tud a tisztálkodással gyomorba jutott szőrcsomóktól megszabadulni. Valószínűleg bizonyos tápanyagot is felvesz a növényekből. Arról is kell gondoskodni, hogy a lakásban tartott macskák tudjanak füvet rágcsálni. Macskafű kapható, de ültethetünk is.A szobában tartott macskáknak kevesebb energiára van szükségük, mint a szabadba is kiengedett állatoknak. Semmiképpen nem szabad túletetni a macskákat, mert elhíznak. A megélhetésükhöz vadászni kényszerülő macskák alvásokat iktatnak be, hogy feltöltődjenek energiával. Bár azok a macskák is szeretnek sokat aludni, amelyeket etetnek és nem elég aktívak.
|