Ha a macskát baleset éri, a következő lépéseket kell tenni. Legelöször ki kell hozni a macskát a veszélyzónából úgy, hogy az ember maga lehetőleg ne kerüljön veszélybe. Azután el kell végezni a szükséges életben tartó intézkedéseket. Ekkor kell értesíteni az állatorvost. Szájon át semmit sem szabad adni az állatnak, hátha operációra kerül sor. Nagy segítség, ha van a házban stabil szállítóláda, de végveszélyben egy erős kartondoboz is megfelel. Ha a macska tiltakozik az ellen, hogy felemeljék, borítsunk rá törülközőt, és mint egy batyut, tegyük a szállítóládába. Szükség esetén egy nagy törülközőben vagy egy takaróban is szállítható.
Vérző sebek Meg lehet próbálni a vérzést szorítókötéssel csillapítani. Erre a célra a legmegfelelőbb a steril borogatógéz vagy hasonló anyag, amelyet kötéssel rögzítünk. Nem kell aggódni, ha a kötés túl szoros - az orvosnál a kötést úgyis leveszik.
Törések és zúzódások Semmi esetre sem szabad megkísérelni sín vagy kötés felrakását: a macska az ellen biztosan tiltakozna, és azáltal csak rontana az állapotán. Valahogy mégis korlátozni kell a macska mozgásszabadságát. A zúzódásokra ajánlatos hideg borogatást tenni.
Fuldoklási roham Ha a macska elvesztette az eszméletét, ki kell húzni a nyelvét a szájából, és a valószínűleg látható idegen testet el kell távolítani - esetleg csipesszel. Ha a macska eszméleténél van, meg lehet próbálni a mellét két kézzel fogva gyorsan összeszorítani, hogy az idegen testet ily módon „kilélegezze".
Vizbefúlás veszélye Ha a macska eszméletlen, a hátsó tatainál fogva lefelé lógatva próbáljuk óvatosan ide-oda hintáztatni. sy talán sikerül a tüdőbe bekerült wizet eltávolítani. Ha sikerül túlélni a balesetet, semmiképp nem szabad alábecsülni egy tüdőgyulladás veszélyét.
Görcsök Addig, amíg a görcs tart, békén kell hagyni a macskát. Arra vigyázzunk, hogy az állat ne sérülhessen meg. Ha a görcs öt percnél tovább tart, vagy ha gyorsan egymást követő görcsöket lehet megfigyelni, azonnali állatorvosi segítség szükséges, ezután gondosan ki kell vizsgáltatni a macskát.
Égések Égések keletkezhetnek forróságtól, áramütéstől vagy maró anyagoktól, áramütésnél mindenekelőtt áram-talanítani kell, mielőtt az állathoz közelít az ember. Az égési sebekre engedjünk sok hideg vizet, hogy a serült szöveteket lehűtsük. A vegyi anyagokat is alaposan le kell mosni. Ilyenkor különösen fontos, hogy ne nyalja a sebét, amíg állatorvoshoz nem kerül.
Sebesülések A kisebb sebeket ki lehet mosni egy gyorsan elkészíthető oldattal (1 teáskanál sót egy fél liter meleg vízbe teszünk). A sebek hamar begyulladnak - különösen a harapot sebek.Állatorvosi segítség szükséges az alábbi esetekben, ha a sebeket be kell varrni,a sebek olyan kritikus helyen vannak, mint a mell és a has,a seb begyulladt, erős szaga van vagy gennyes,a macska már hosszabb ideje nem akar semmit enni.
Mérgezések Abban az esetben, ha a lenyelt anyag nem maró, meg lehet próbálni meghánytatni a macskát. Ehhez koncentrált sóoldatot kell beadni a macskának. Az állatorvossal haladéktalanul kapcsolatba kell lépni. Készenlétben kell tartani a fontos információkat (a méreg fajtája és mennyisége). Ha a bundáját is érte a méreg, feltétlenül akadályozzuk meg, hogy tisztogatni kezdje. Sav okozta égés esetén nem marad más, mint az azonnali orvosi beavatkozás.
|