A jól megválasztott, a macska személyes igényeihez igazított diéta nagyon segíti az állat jó egészségi állapotának megőrzését. Bőséges választék van ma már kiváló minőségű macskaeledelből - a döntéshez leghelyesebb az állatorvos tanácsát kérni. A növőfélben levő macskáknak más a tápanyagszükséglete, mint egy ivartalanított felnőtt macskának, az ő tápláléka pedig megint más jellegű, mint egy idősebb állaté.Bizonyos betegségek gyógyításához néha speciális diétára van szükség. Ezt csak állatorvos felügyelete mellett lehet végezni. Itt is ajánlják a kereskedelemben kapható megfelelő termékeket. A következő betegségek igényelnek sajátos diétát:
Vesepanaszok . Ezek foszforszegény diétát igényelnek, amely emellett kiváló tápértékű proteint tartalmaz. Húgyúti megbetegedések. Ezeknél a diéta a meglevő vizeletkristályokhoz igazodik, alapjában véve a magnéziumtartalom csökkentése és a vizelet savas kémhatásának emelése a cél. Azokat a bőrbetegségeket is diétávalkezeljük,amelyekélelmiszer-allergián alapulnak.
Emésztési zavaroknál könnyen emészthető táplálékot kell adni az állatnak, mert az nem ingerli a bélrendszert.
Túlsúly A macskák általában kevésbé mohók az evésben, mint a kutyák, mégis gyakran válhatnak túlsúlyossá. Ez olyan megbetegedésekhez vezethet, mint a cukorbetegség, a légzőszervek betegségei és az ízületi -problémák.
Az ivartalanított macskák veszélyeztetettebbek, mint a nem ivarta-pnítottak. Ezenkívül sok macska kap szarazeledelt, ami ugyan jó a fogakra, de nagyon kalóriagazdag.
Persze az a leghelyesebb, ha egy-Ikalán nem engedi az ember, hogy a macskájánál többletsúly képződjön. Az elhízott macskák lusták, és ennek következtében kevesebb kalóriát Használnak el, mint egy normál súlyú Idlat. Érdemes rendszeresen mérni a macska testsúlyát, és súlygyarapodás esetén kímélő étrendre áttérni, prioriaszegény táplálék mind konzerv formában kapható.A nagy súlyfelesleggel rendelkező macska diétáját orvosi felügyelet amellett kell végezni. A táplálék átállításával szinte mindig sikerül jelentős fogyást elérni. Azért nem árt vigyázni A macskák nagyon önfejűek is tudnak lenni. A drasztikus fogyókúráról mindenkit lebeszélünk - az a legjobb, ha lépésről lépésre állítjuk át az állatot más étkezésre.
Májbetegségek A máj döntő szerepet játszik a macska anyagcseréjében. A májproblémák gyakran nem specifikus tünetek farmájában jelentkeznek: levertség, hányás, étvágytalanság, hasmenés fogyás. Markánsabb tünet a máj megnagyobbodása és a sárgaság. Ez utóbbi a bőrszövet sárgás elszíneződésén vehető észre, amelyet az epepigmentsejtek felgyülemlése okoz. 'Főbb okok lehetnek:
Májdegeneráció (hepatose): a macska máját mérgező anyagok kárositották, ezek lehetnek többek között növények, háztartási és kerti vegyszerek vagy gyógyszerek, pl. a paracetamol. Semmi esetben nem szabad a macskának olyan gyógyszert leadni, amely nem macskák számára készült.
Epeút- és májgyulladás (cholangiohepatitis): ez a májgyulladás másik tormája, amelyet főleg az epevezetékek bakteriális fertőzése okoz.Nyirokeredetű epevezeték-gyuladás(lymphoid cholangitis): az epevezetékek gyulladása, amely valószínűleg az immunrendszer zavaraira vezethető vissza.Zsírmáj (hepar adiposum): ez vagy egy koplalási periódus, vagy anyagcserezavar, pl. a diabetes mellitus szövődménye lehet. Ezáltal a májban zsírlerakódások keletkeznek, amelyek befolyásolják a működését.
Májdaganat (hepatoma): a májban kialakulhatnak elsődleges tumorok, de lehetnek ennek a test más részében áttételei is.
A diagnózis Vérvizsgálattal és más vizsgálati eljárással, például röntgennel, ultrahanggal és szövetmintavétellel (biopsziával) egyértelműen megállapítható, van-e a macskának májbetegsége. Miután ismertté vált a betegség előidézője, meg lehet kezdeni a megfelelő terápiát.
Normális körülmények között a máj jól tud regenerálódni. Krónikus májpanaszoknál viszont a máj szövetet már többnyire beteg szövetek váltják fel, ezt a folyamatot nevezzük májzsugorodásnak, májcirrhózisnak.
A májbetegségben szenvedő macskáknak zsírszegény, könnyen emészthető táplálékra (rizs és fehér hús) van szükségük. Ezt naponta többször, kis adagokban tálaljuk. Különösen súlyos esetekben állatklinikán kell őket kezelni. Ott egész nap orvosi felügyelet alatt állnak.
|