A legtöbb fertőző macskabetegséget olyan vírusok okoznak, amelyek székleten és nyálon keresztül terjednek.
Fehérvérűség (Leukózis) A macskaleukózis vírusa (FeLV) a macska immunrendszerét támadja meg, és ezáltal legyengíti a betegségekkel szembeni ellenálló képességét. Hatásában az emberi AIDS-vírus-hoz hasonlít. A vírus megtámadja a vérsejteket, és súlyos anémiát (vérszegénységet) vagy vérrákot idéz elő. Az utóbbinál megkülönböztetünk két megbetegedést: a leukémiát, amely a véráramban levő fehérvérsejtek rákos megbetegedése, és a limfoszarkómát, amely a nyirokszövetben található fehérvérsejtek rákos megbetegedése.Aszerint, hogy a test mely részén képződnek ezek a tumorok, különböző klinikai tüneteket mutat a macskaleukózis vírusa. A fiatal macskáknál általában a melltájon levő nyirokcsomók érintettek, az idősebb állatoknál inkább a zsigerek. A vírus nyállal és ürülékkel vihető át, a betegség főként kismacskáknál gyakori halálok.
A megbetegedés vérvizsgálattal könnyen kimutatható. Ha az első lelet pozitív, hat hét múlva újabb vizsgálatot kell végezni. Ily módon lehet megállapítani, hogy sikerült-e az állat immunrendszerének legyőznie a vírust. Amennyiben nem, nincs esély a gyógyulásra, mivel ez ellen a vírusos megbetegedés ellen nincs semmilyen gyógyszer. A leukózis védőoltással viszont megelőzhető
Immunhiányvírus (Feline immundeficiens virus).A macskaimmunhiány-vírus (FIV) hasonlít az emberi AIDS-vírushoz, ez is az immunrendszert támadja meg. Betegségtünetek széles skáláját idézi elő, mert a macska fogékonnyá válik azokkal a kórokozókkal szemben, amelyekre korábban nem volt érzékeny. Idesorolhatók a nehezen gyógyuló sebek, fogínygyulladások, krónikus légzőszervi megbetegedések, hasmenés, általános legyengülés és étvágytalanság. A vírus nyállal és vérrel terjed tovább, ezért lép fel elsősorban a fiatal kandúroknál, amelyek gyakran küzdenek. Sajnos, ma még nincs sem megelőző oltás, sem gyógyszer ellene. A betegség viszont a macskáknál nem feltétlenül halálos kimenetelű.
Macska-coronavírus (Feline coronavirus) A macska-coronavírus nyál és ürülék által okoz fertőzést, és olyan háztartásokban üti fel leginkább a et, ahol több macska él együtt. A vírus ugyan nagyon ragályos, 12 általa okozott betegség mégis k a fertőzött állatok egy kis eszénél tör ki igazán.
Fertöző hashártyagyulladás Feline infectiosus peritonitis) I fertőző hashártyagyulladás (FIP) felléphet „nedves" és „száraz" formában. Az első a gyakoribb. A mellben és a hasüregben keletkezett gyulladás következtében világossárga-borostyánszínű folyadék gyűlik össze ezeken a helyeken. A betegség „száraz" változatánál a testüregek belső falain képződnek puha szövetduzzanatok. Ilyen eltérések léphetnek fel az agytájékon is, amelynek mind idegrendszeri problémák, mind abnormális viselkedés, vakság vagy akár görcsök is lehetnek a következményei.
Nagyon nehéz élő macska esetében diagnosztizálni ezt a betegséget.Ha az állat minden észrevehető ok nélkül krónikusan rosszul érzi magát, gyakorta a fertőző hashártyagyulladás áll a háttérben.
Más vírusok További vírusos megbetegedések még a macskavész (lásd 125. oldal), a macskanátha (uo.) és a tehénhimlő, amelyek bőrkárosodáshoz vezethetnek. Ritkább esetben akár az emberre is átvihető a tehénhimlő vírusa.
|