A macskák allergiás bőrbetegsége (feline allergicus dermatitis) okozza az állatoknak a legtöbb bőrproblémát. A bőrérzékenység allergiás reakció hatására alakul ki, amelyet többnyire bolhacsípés aktivál. Akit már megnyalt a cicája, az tudja, milyen érdes a nyelve. Ezért tudja a macska rövid időn belül szinte sebesre nyalni saját magát. Először a hasán keletkeznek kopasz foltok, ezt követheti a háton a kölesszem nagyságú foltokkal jelentkező mili-ardermatitis.
Bolhacsípések Bőrirritáció esetén a legfontosabb tennivaló a bolhairtás (lásd 127. oldal). Már egy-két bolhacsípés is okozhat megbetegedést. Még ha a bolha maga alig látható is, a kis fekete ürüléklabdacsokat könnyű észrevenni. Ezeket úgy lehet megkülönböztetni a homokszemcsétől, hogy nedves vattára tesszük: a bolhaürülék száraz vérből áll, ez a vattán piros olvadásnyomot hagy. Dermatitist kiválthat még ételallergia vagy atópia is, amely a belélegzett levegő bizonyos anyagával szembeni túlérzékenység. Ezek a formák elég ritkák.
A betegség kezelhető gyulladáscsökkentő szerekkel és/vagy antibiotikumokkal. A ligetszépeolaj rendkívül sok gamma-linolénsavat tartalmaz, amely legtöbb macskánál csökkenti a viszketést. Az olajat huzamosabb ideig lehet használni. A hatása viszont csak addig tart, amíg a kezelést végzik.
A bőrpanaszokat csak akkor lehet tartósan leküzdeni, ha a betegséget kiváltó okokat lelkiismeretesen feltárjuk.
Gyakori okok Paraziták, Tetvek és bolhák megragadnak a macska bundájában és szívják a vérét. A peték (serkék) szorosan megtapadnak a szőrszálakon. Kis atkák (Cheyletiella) szintén megtelepedhetnek a bőr felületén, és korpásodást és viszketést idézhetnek elő. A bőrparaziták hatékony legyőzésében tanácsokkal segít az állatorvos.
A roncsoló fekély (eosinophil gra-nuloma) kivörösödött és megduzzadt bőrrészek formájában jelentkezik. Feltételezik, hogy ez a macska allergiás bőrbetegségeinek egyik variánsa lehet, amely az adott bőrfelület gyakori nyelvvel való tisztogatásának hatására képződik. Gyakran csak kortikoszteroiddal gyógyítható. A bőrfertőzések sokszor allergiás eredetű bőrgyulladás következményei. A bőrfertőzés visszahúzódása után lehet csak az alapbetegséget kezelni.
A macskák leggyakoribb bőrbetegségei közé tartoznak a tályogok, amelyek többnyire harc közben szerzett sebekből alakulnak ki. Az ótvar (tinea) gombás fertőzés, amely - leginkább a fejen és a mellső végtagokon - korpásodást valamint szőrhullást okoz. Néhány hosszú szőrű macska valószínűleg hordozója ennek a gombának, anélkül, hogy bármi feltűnő dolog erre utalna. A gomba elsősorban a kismacskáknál lép fel, és köny-nyen átvihető más állatra, de még az emberre is. A gomba ellen van hatékony szer, de ezt több hétig kell alkalmazni.
A napleégés (solar dermatitis) a védtelen testrészeken, különösen a fülcimpán és az orron jelentkezik. Többnyire csak a fehér macskákat érinti, mert ezek érzékenyen reagálnak a nap ultraviola sugárzására. Esetenként rákszerű sejtburjánzás is beindul, amelyet azonnal el kell távolítani műtéti úton. Erős napsugárzáskor jobb, ha a fehér cicák bent maradnak a lakásban. A bőrdaganatok viszonylag gyakoriak és többnyire jóindulatúak. Az állatot azért feltétlenül meg kell vizsgáltatni! Gyanú esetén az állatorvos szövetmintát vesz.
|